Drottning Kristina, målat porträtt.
Bild: Upphov Abraham Wuchters, media: Erik Lernestål, Skoklosters slott/SHM (PDM).

Föredrag

Kungen som icke är. Kungens frånvaro i Sverige – från Sankt Erik till drottning Kristina

tisdag 29 september 17.30

Kungamakten kan knappast föreställas utan en kung. Under medeltiden förekom det emellertid – och möjligen oftare i Sverige än i något annat rike – att kungen var frånvarande.

Frånvaron kunde bero på att kungen hade avlidit, vistades utanför riket, hade avsatts eller, som i 1400-talets Sverige, på att rikets elit avstod från att välja en ny kung. Sådana situationer gav upphov till intressanta politiska fiktioner och föreställningar. Ett talande exempel är att Sankt Erik kom att fungera som Sveriges kung vid sidan av en riksföreståndare. Frånvaron av en kung öppnade för föreställningen om en opersonlig makt – staten.

Under 1600-talet gav drottning Kristinas abdikation upphov till en ny politisk fiktion: myten om en drottning utan rike, en absolut drottning. Hennes efterträdare kunde sedan dra nytta av denna politiska uppfinning.

Medverkande

Corinne Péneau är lektor i medeltidshistoria vid Centre de Recherche Européenne Comparée på Université Paris-Est Créteil, Frankrike. Hon disputerade 2002 vid Sorbonne på en avhandling om svensk medeltid: Le roi élu, les pouvoirs politiques et leurs représentations. 2026 utsågs hon till hedersdoktor vid Humanistiska fakulteten, Stockholms universitet.

Föranmälan senast 28 sepetember

Föredraget hålls på svenska och är kostnadsfritt. Observera att det finns ett begränsat antal platser. Anmälan görs via formuläret på länken nedan senast den 28 september:

Till anmälan

Arrangemanget är ett samarbete mellan Historiska institutionen vid Stockholms universitet och Livrustkammaren.

  • Pris: Kostnadsfritt. Föranmälan krävs.
  • Slottsbacken 3
  • Praktisk information inför ditt besök hittar du på sidan tillgänglighet