Kontakt

Besöksadress

Slottsbacken 3
111 30 Stockholm
Telefon entré: 08 402 30 12 

Postadress

Statens Historiska museer
Box 5428, SE-114 84 Stockholm

Kontakt bokning festlokal, konferens, fotografering och program

Bokningstelefon: 08-402 30 30
bokning@livrustkammaren.se

Öppettider bokning
Öppet alla vardagar klockan 9-12

Sommartider bokningen
Telefonen är inte bemannad under perioden 12 juli-16 augusti.

Kontakt skolbesök och program

Kontakta vår intendent med ansvar för skola:
08-402 30 25
sofi.hjort@shm.se

Kontakt museibutik

08-402 30 12
monica.lindstrom@shm.se

Pressfrågor och marknadsföring

Pressansvarig Maria Rosén 
08-402 30 15 
maria.rosen@shm.se

Museichef

Malin Grundberg
08-402 30 40
malin.grundberg@shm.se

Personal

Annika Smöslova Nylander
Museivärd
08-402 30 43
annika.smoslova.nylander@shm.se

Anna Hedlin
Museivärd
anna.hedlin@shm.se

Carl Ivinger
Museivärd
carl.ivinger@shm.se

Irina Schütz
Lokalvårdare
08-402 30 26
irina.schutz@shm.se

Isa Bektas
Lokalvårdare
08-402 30 23

Johan Risberg
Drift- och säkerhetsansvarig
08-402 30 27
johan.risberg@shm.se

Jonas Lindwall
Intendent
08-402 30 21
jonas.lindwall@shm.se

Julia Victorin
Museivärd
08-402 30 20
julia.victorin@shm.se

Linnea Sundquist
Museivärd
linnea.sundquist@shm.se

Magdalena Piotrowska
Intendent
08-402 30 28
magdalena.piotrowska@shm.se

Marie Ek
Bokningsansvarig
08-402 30 22
marie.ek@shm.se

Monica Lindström
Museivärd, butiksansvarig
08-402 30 14
monica.lindstrom@shm.se

Niklas Wellbäck
Museivärd
niklas.wellback@shm.se

Philippe Rubiano
Lokalvårdare
08-402 30 24
philippe.rubiano@shm.se

Sofi Hjort
Intendent
08-402 30 25
sofi.hjort@shm.se

Frågor om museets samlingar

Sofia Nestor, intendent, ansvarig för Livrustkammarens samlingar,
08-402 30 33, sofia.nestor@shm.se

Andreas Olsson, intendent, ansvarig för Livrustkammarens samlingar,
08-402 30 45, andreas.olsson@shm.se

Augusta Persson, konservator, ansvarig för textil,
08-402 30 56, augusta.persson@shm.se

Kontakt museibibliotek

Anja Kujala, intendent, inriktning mot bibliotek,
08-402 30 19
anja.kujala@shm.se

Kontakt vänförening

lrkvanner@gmail.com

Webbrelaterade frågor eller nyhetsbrev

Frågor och felrapportering rörande webbplatsen, webbtillgänglighet eller våra nyhetsbrev mejla webb@shm.se 

Hittar du inte vem du ska kontakta?

Livrustkammaren är en del av myndigheten Statens historiska museer. Du kan kontakta myndighetsväxeln om du är osäker vem du ska kontakta eller om du har myndighetsrelaterade frågor.

Myndighetsväxel: 08-519 55 600
Mejladress registrator: registrator@shm.se